ruiny kościoła w Pisarzowicach

Na terenie naszej parafii w Pisarzowicach znajdują się ruiny kościoła poprotestanckiego. Jeszcze dziś robią one wrażenie, można więc sobie wyobrazić jak piękny mógł byc ten kościół kiedyś.

Na temat kościoła w Pisarzowicach można znaleźć następujące informacje:

"Kościół został wzniesiony w latach 1901-1902 według projektu Arnolda Hartmanna. Poświęcono go ku czci zmarłego księcia Wilhelma Birona von Curlad. Wykańczanie wnętrza trwało aż do 1912 roku. Na jego wyposażenie składały się m.in. kazalnica wysadzana szlachetnymi kamieniami czy klęczniki i konfesjonały z drewna dębowego. Obiekt zbudowano w stylu neoromańskim z granitu oraz czerwonego piaskowca.W 1945 roku oddział milicji wysadził dzrzwi piwnicze w poszukiwaniu niedobitków armii hitlerowskiej,otworzyło to drogę wszelakiego rodzaju złodziejom oraz wandalom, którzy spenetrowani świątynie. Okoliczne parafie przeniosły ławy oraz dzwon do Mąkoszyc,a organy do Mikorzyna, dzięki czemu można  oglądać je do dzisiaj. Obecny stan budynku jest fatalny, nie posiada już dachu ani szczytu wieży. Nie jest także w żaden sposób zabezpieczony czy pilnowany przez co jego stan pogarsza się z roku na rok.".
   "Kościół wzniesiony z inicjatywy księcia Gustawa Birona von Curland,który był właścicielem dóbr sycowskich. Nad wejściem umieszczono rok 1902,prawdopodobnie rok oddania świątyni. Początek budowy był zapewne wcześniej,prawdopodobnie w roku 1900".